Изработка на сайт – основни понятия, моменти и процес на изработка на сайт (ЧАСТ 2)
В тази статия ще ви запознаем с основните понятия и моменти при изработка на сайт, процесите, през които се преминава и ще споделим някои допълнителни ресурси за тези, които искат да научат повече.
Ако сте пропуснали първата част на статията, можете да я намерите тук

Какво обяснихме до тук и какво следва
След като вече се запознахме какво е уеб сайт, понятия като IP и HTTP, какво типове разработчици има и други, е време да продължим да със следващите понятия и моменти от процеса на изработка на сайт.
Изработката на сайт не е лесна като да преброим от 1 до 10. Всеки път процесът е различен в зависимост от типа на уеб сайта, езиците, които се използват и т.н.
В следващата секция ще представим кратък преглед на същинския процес по изработка на сайт, поглед към най-често използваните езици и какви са днешните CMS за изработка на сайт.
Планиране на процеса на изработка на сайт и създаване на карта на сайта
Всеки процес по изработка на сайт започва с план. Разработчиците наричат този план wireframe или sitemap(да не се бърка със sitemap.xml, който представлява файл и спомага на търсачките да обхождат и намират вашия сайт). Не е небходимо този план да бъде описан на официален документ. Този план просто представлява визия за вашия сайт, като дава на вас и на разработчиците начална точка и посока в същинския процес по изработката на сайт. Може да го начертаете на лист, дъска или да използвате инструменти като Slickplan.
Точно както един бизнес план представя на инвеститора вашите цели и резултати, така и планът представя на разработчиците идея какво вие „виждате“ за вашия уеб сайт, и какво е нужно, за да се изпълни. Може да създадете плана сами или да работите с разработчиците заедно.
Когато сте на тази стъпка в процеса на изработка на сайт, ето няколко въпроса, които трябва да си зададете:
1. Какви да бъдат отделните страници и какво трябва да има на тях?
2. Как може да организирате тези страници в категории? (За пример- може да ги организирате в менюто на началната ви страница)
3. Каква ще бъде йерархията от страници на сайта ви?
4. Как ще свържете страниците заедно?
5. Кои страници и категории са от съществено значение за вашия сайт и потребителското изживяване и кои страници могат да бъдат премахнати или комбинирани.
Писане на код – съществената част от изработката на сайт
Както споменахме и в първата част, в наши дни за изработка на сайт, дори не е нужно да пишете код и да имате някакви познания по това, но обикновено идва момент, в който се налага, дори това да бъде и една обикновена функция от 10 реда.
Днешните CMS-и се представят доста добре, но ако искате да създадете сравнително сложен и много функционален уеб сайт (като facebook или сайт на банка), то CMS не са опция и ще ви се наложи да прибегнете към класически начин за изработка на сайт, а именно – чрез писане на код (имайте предвид, че и в този случай се използват доста неща наготово, както при CMS, но това е тема на друг разговор).
И така, нека да разгледаме кои са най-често срещаните езици при изработката на сайт. (Имайте предвид, че дори да сте заложили на CMS, което най-вероятно сте направили, за изработка на сайт, то индиректно пак използвате езиците, за които ще споменем, защото CMS-ите ги използват задължително).
1. HTML
Вече го споменахме в първата част на този материал и се уточнихме, че HTML не е точно език за програмиране! (Имайте това предвид, като за повече информация може да проверите в интернет).
HTML е съкратено от HyperText Markup Language. Използва се от 90-те години на миналия век и представлява основата на всички сайтове, като също е и абсолютният минимум, който ви е нужен, за да стартирате изработка на сайт. Може да създадете сайт само и единствено с HTML. Друг е въпросът, че той няма да бъде добре изглеждащ и без функционалности. Затова съществуват езици като JavaScript и CSS, които подобряват и модифицират основната структура създадена от HTML.
2. CSS
Cascading Style Sheets. Също е фундаментален език за процеса на изработка на сайт и подобно на HTML е създаден през 90-те. Той се грижи изцяло за дизайна на сайта- за елементи като цветовете, шрифтовете, оформление и т.н.
3. JavaScript
Създаден също през 90-те и набрал невероятно голяма популярност през последните години, той се превърна в 3-тата фундаментална част от процеса на изработка на сайт. Използва се за добавяне на функционалности към сайта. Той прави сайта динамичен. JS е първият език, който се „разбира“ от браузърите, а днес с помощта на Node.JS той е и back-end език за програмиране. Превърна се в най-използваният език в света. Ако искате да имате съвременен и динамичен сайт, то JavaScript и незаменима част от процеса на изработка на сайт.
Тук може да, че HTML, CSS, JavaScript са голямата тройка в процеса на изработка на сайт. От server-side езиците се използват най-различни. Варианти са Java, C++, Python, PHP тъй като няма как да минете без база данни, имате нужда и от език като SQL. И все пак, без „голямата тройка“ процесът по изработка на сайт, не би бил възможен.
В първата част на материала споменахме, че при изработката на сайт двете основни страни са Front-end и Back-end. Нека ги разгледаме.
Back-end при изработка на сайт
Писането на код е една от най-сложните задачи при изработката на сайт, но не е единствената. Нека се съсредоточим върху back-end частта.
Back-end-ът обработва информацията, която се показва на front-end. Например back-end-ът на фейсбук съхранява вашите снимки, така, че вашите приятели да могат да ги разглеждат на front-end. Back-end-ът се състои от два основни компонента:
1. Бази от данни
Те отговарят съхраняването, организирането и обработването на информация, така, че тя да бъде извлечена чрез заявки от сървъра.
2. Сървър
Те са отговорни за изпращане, обработване и получаване на заявки. Те са посредник между базата данни и браузъра (клиента). Обикновено браузърът казва „имам нужда от тази информация“, сървърът знае как да я достъпи от базата дании, след което я изпраща на браузъра.
Тези компоненти работят заедно, за да изградят основата за всеки уеб сайт. Следователно това е и основна част от процеса по изработка на сайт.
При изработката на сайт, back-end разработчиците ще определят три неща:
1. Логическия код – той е множество от правила, отговарящи за това как вашият уеб сайт ще отговаря на заявките и как ще взаимодействат компонентите на вашия уеб сайт.
2. Управлението на базата данни – как сайтът ви ще организира, управлява и извлича информацията.
3. Инфраструктура – как ще бъде хостван вашият сайт.
Заб. Имайте предвид, че се нуждаете от back-end, когато вашият сайт се нуждае да съхранява някаква информация- например както фейсбук съхранява вашите снимки, информация кои са ви приятели и т.н. Следователно, ако сайтът ви е чисто информационен без да има нужда да пази информация, то може да минете и без back-end, като част от изработката на сайт.
След изграждането на тези компоненти, следващата част от процесът по изработка на сайт е front-end разработване.
Front-end при изработка на сайт
Ако някога сте си играли с CMS като WordPress, то вие сте се „докоснали“ до front-end разработването от процеса на изработка на сайт. Front-end-ът е важен- това е всичко, което вашите посетите, клиенти и потребители виждат от вашия уеб сайт.
Front-end обикновено е комбинация от HTML, CSS, JavaScript. Грижат се за динамиката, дизайна на сайта- за елементи като цветовете, шрифтовете, оформление и т.н.
Използване на CMS при изработка на сайт
Защо да използваме CMS, вместо да пишем „на ръка“ и да започнем от нулата? Използването на CMS в процеса на изработка на сайт е чувствително по-лесно от „писането на ръка“. По-нагоре вече обяснихме някои основни моменти.
При CMS използвате много back-end код на готово под формата на плъгини. Например вместо да пишете „тонове“ код, за да интегрирате плащане с дебитни/кредитни карти на вашия онлайн магазин, то CMS ви позволява чрез плъгин да го направите, без да има нужда да пишете каквото и да е.
(Очаквайте скоро и нашата статия за изработка на сайт чрез най-популярния CMS – WordPress)
Нека сега да разгледаме и последната(не по ред и важност разбира се; тази стъпка всъщност може да се извършва и като първа) стъпка от процеса на изработка на сайт, чрез която ще може да „качите“ вашия сайт в интернет.
Придобиване/купуване на домейн и хостинг
Разбира се, може да сте си купили домейн още преди да сте стартирали процеса на изработка на сайт. Ако нямате собствен сървър, където да „качите“ своя сайт и той да бъде достъпен в интернет, то ще имате нужда от хостинг, който ви предоставя тази услуга. В България такива са Superhosting, NS1, Jump, Siteground и други.
Бонус
Помощни ресурси при изработка на сайт
Процесът по изработка на сайт е дълъг и сложен и дори най-добрите не знаят или не помнят всичко. Всеки програмист ежедневно се сблъсква с проблеми, които ги разрешава благодарение на търсене в Гугъл. Когато сте в процес на изработка на сайт може да срещнете всякакви трудности и е добре да имате от къде да си помогнете или пък просто да научите повече. Ето й едни от най-добрите места за това:
- TutorialsPoint
- egghead
- Khan Academy
- freeCodeCamp
- Treehouse
Да не забравяме и следните къмюнита:
- Stack Overflow
Представихме ви и втората част от статията за изработка на сайт- основни понятия, моменти и процес. Разгледахме същинската част от изработка на сайт, какви езици се използват, научихме какво е back-end и front-end. Очаквайте скоро и нашата статия за изработка на сайт чрез CMS.
След като вече се запознахте с основите може да прочетете и за някои често пропускани стъпки при изработката.
Източник: blog.hubspot.com – The Ultimate Guide to Website Development
- Какво обяснихме до тук и какво следва
- Планиране на процеса на изработка на сайт и създаване на карта на сайта
- Писане на код – съществената част от изработката на сайт
- Back-end при изработка на сайт
- Front-end при изработка на сайт
- Използване на CMS при изработка на сайт
- Придобиване/купуване на домейн и хостинг
- Помощни ресурси при изработка на сайт